Világrekordok születtek 2022-ben – Ezek voltak az idei fotóaukciók legdrágább tételei
22 • 12 • 31Baki László
A Punkt oldalán idén is beszámoltunk a legnagyobb fotográfiai aukciókról, és bátran kijelenthető, hogy csúcsokat döntött 2022-ben a műtárgypiac a fotó területén. Májusban a világ legdrágább fotóinak listáján avattunk új trónbitorlót, júniusban pedig a fototechnikai piac legdrágább fényképezőgépéről számolhattunk be. Ezek a világrekord összegek is bizonyítják az elmúlt évek folyamatos trendjét: az árak emelkednek, és a fotográfia iránti érdeklődés is minden eddiginél nagyobb.
Év végi összeállításunkban a neves aukciósházak legdrágább tételeinek listáját mutatjuk be.
3. helyezett
Sotheby’s, New York, 2022. május 19.
Diane Arbus: Identical Twins, Roselle, NJ, 1966
693.000 USD (649.500 Euró)
Az 1744-ben alapított Sotheby’s volt az első nemzetközi aukciós ház, amely 1971-től Londonban, majd 1975-től New Yorkban rendszeresen megrendezte a Photographs elnevezésű, kizárólag fotográfiára fókuszáló árveréseit.
Emily Bierman, az aukciósház fotográfiai részlegének vezetője azt mondta:
„Örömmel tölt el, hogy az intézmény különböző osztályaival is együttműködhetek, és fényképeket mutathatok be más kortárs művészeti alkotások mellett. (...) Ez a kontextus jól jellemzi, hogy a fotográfia milyen kritikus eleme a nagyobb művészeti ökoszisztémának, és hogy miként fogja a piac növekedését meghatározni a következő évben.”
A Sotheby’s idei árverésein a legmagasabb leütési árat – a fotó területén – Diane Arbus Identical Twins, Roselle, NJ című, 1966-ban készült világhírű alkotása érte el. Egy évvel Arbus 1971-ben történt öngyilkossága után az Aperture Foundation kiadta a Diane Arbus: An Aperture Monograph című könyvet, amely 80 fényképből állt. A ma már fotókönyv-klasszikusként elismert borítón az Identical Twins, Roselle, NJ című kép látható – ez a fénykép Arbus életművének bevezetője és összefoglalása. A kép nagy formátumú nagyításai ritkák, és ritkán kerülnek a piacra. Az árverésre kerülő fényképet valószínűleg 1967–68 körül nagyították, és 2007-ig a fotográfus hagyatékában maradt, valamint aukción még soha nem kínálták fel.
Az Identical Twins, Roselle, NJ című fotóért 693.000 dollárt fizettek a Contemporary Art Evening Sale elnevezésű májusi árverésen.
2. helyezett
Phillips, London, 2022. november 22.
Richard Avedon: The Beatles Portfolio, London, 1967
809.000 GBP (915.120 Euró)
Harry Phillips 1796-ban alapította meg az aukciós házát a londoni Westminsterben. Az 1970-es évekre a Phillips kibővítette kategóriáit képzőművészeti, bútor- és ingatlangyűjtemények értékesítésével is. „Stratégiánk, amellyel szerint kizárólag a 20. és 21. századi alkotásokra összpontosítunk, a folyamatos terjeszkedésünk Ázsiában, valamint a modern művészeti kínálatunk bővítésére tett lépéseink ebben mind szerepet játszottak” – jelentette ki Edward Dolman, jelenlegi vezérigazgató az Artnet News által közzétett közleményében 2018-ban, amikor a cég több mint 916 millió dollár értékű bevételt ért el.
A Phillips idei rekordja Richard Avedonhoz köthető, akinek a Beatles tagjairól készített ikonikus portréit árverezték el novemberben. A fotók hosszas egyeztetést követően 1967. augusztus 11-én készültek Londonban (Thompson House, 200 Gray's Inn Road), és a poszterek öt hónappal később 1968. január 9-én jelentek meg először az amerikai LOOK magazinban. Egy hónappal később – az amerikai verziónál kisebb méretben – Angliában a Daily Express Newspaper, míg Európa többi országában a Stern magazin külön mellékletben publikálta a képeket. A különleges színhatásért szükséges szolarizációs munkákat Avedon asszisztense Gideon Lewin, a retusálást pedig Bob Bishop végezte.
A londoni árverésen 809.000 fontért kelt el a Beatles-portfólió, melyről így írtak az aukciósház közleményében:
„A Beatles-portfólió magába foglalja a zenekar egyedi kreatív energiáit, és bemutatja Avedon azon képességét, hogy olyan lenyűgöző képeket hozzon létre, amelyek saját koráról és egyben egy korszaknak szólnak.”
1. helyezett
Christie’s, New York, 2022. május 14.
Man Ray: Le Violon d'Ingres, 1924
12.412.500 USD (11.633.000 Euró)
A Christie’s aukciósház 1972. december 14-én tartotta meg első fotóárverését, ahol főként a XIX. századi alkotók munkáira lehetett licitálni. Mivel a szervezők az árverést sikeresnek ítélték meg, ezért a fotóaukciók bekerültek az évente rendszeresen megrendezett programok közé.
„Az árverések olyan anyagokat tártak fel, amelyek jelentősen hozzájárultak a fotográfia tágabb megértéséhez, lehetővé téve a fényképezés történetének gazdagabb és átgondoltabb megírását.”
– mondta Philippe Garner, a Christie's nyugalmazott alelnöke és jelenleg tanácsadója.
A Christie's novemberi árverésén Edward Steichen The Flatiron című felvétele – amely a New Yorkot ábrázoló ikonikus fotók egyike – rekordáron, 11,8 millió dollárért kelt el, ezzel a leütési árral a valaha eladott második legdrágább fotóként került be a fotóárverések toplistájába.
„Idén volt néhány nagyszerű pillanatunk. Négy fénykép összesen 30 millió dollárért kelt el, ami meghaladja azt, amit 50 évvel ezelőtt elképzeltünk volna." E remekművek közé tartozik Man Ray Le Violon d'Ingres című 1924-ben készült alkotása, amelyet 5 millió dolláros kikiáltási áron bocsátottak az aukcióra, ami a fotóárverések történetében rekordösszegnek számított. Darius Himes, a Christie's nemzetközi fotográfiai vezetője erről így nyilatkozott:
„Ez a lenyűgöző szürrealista kép egy egyedi és kézzel manipulált sötétkamra-folyamat eredménye. Az egyszerre romantikus, titokzatos és játékos kép hatása közel 100 éve mindenkit megragad. Fotóművészeti alkotásként példátlan a piacon. Büszkék vagyunk rá, hogy mi árverezhetjük el.”
A fotót végül 12,4 millió dollárért adták el a New York-i árverésen, mellyel elnyerte a világ legdrágább fotója címet.
+1
Leitz Photographica Auction, Wetzlar, 2022. június 11.
Leica 0 sorozat, No. 105
14.400.000 Euró
Mielőtt a Leitz Camera – röviden Leica – sorozatgyártásba kezdett az 1920-as évek közepén, és a 35 mm-es formátumot a professzionális fotográfusok új szabványává tette, a 0-ás sorozatból alig 20 példányt gyártottak, és becslések szerint körülbelül egy tucat még ma is létezik belőlük. Az aukcióra kerülő fényképezőgép nem csak ritkasága miatt volt kivételes, hiszen a gép Oskar Barnack, a 35 mm-es filmre való fényképezés feltalálójának egyik saját tulajdonú fényképezőgépe is volt. Ez volt a Leica prototípusa, és így önmagában a 35 mm-es kamera prototípusa is.
A történeti jelentőségű fényképezőgépért – a vásárlói jutalékkal együtt – összesen 14,4 millió eurót fizetett az új tulajdonos.
Andy Warhol egyik legfigyelemreméltóbb alkotása a Fehér szerencsétlenség (Fehér autóbaleset 19-szer) című kép, amely az 1960-as években készült Halál és katasztrófa sorozat része. Az alkotást a XX. század egyik legprovokatívabb művészi teljesítményeként tartják számon. Az alkotást november 16-án árverezték el. A New York-i eseményen az aukció nyertese 85 millió dollárért vásárolta meg a képet, ami hatalmas összeg, ám még így is távol áll a legmagasabb áron elkelt Warhol-kép árától. A művész Marilyn Monroe-portréja májusban 195 millió dollárért kelt el, amivel a legmagasabb áron eladott 20. századi műalkotás lett.