Mit nézzünk márciusban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója
25 • 03 • 03Punkt
Márciusban sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal a látogatóit. Indul a Budapest FotóFesztivál, egy magyar származású fotográfus, aki megreformálta az állatfotózást, 160 éve elveszettnek hitt színezett fényképek és a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium fotószakos diákjainak munkái. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.
Kiss-Kuntler Árpád: Hommage á...
Kolta Galéria
2025. február 13. – március 14.
„Az emberek jó esetben kétszer, rosszabb helyzetben többször választanak példaképet, példaképeket maguknak. Az első választás nagyjából akaratlan, mert az újszülött a szülőket utánozva, követve jut el a fejlettségnek arra a fokára, amikor már megtagadhatja őket. Aztán telik-múlik az idő, kisebb gondunk is nagyobb annál, hogy kit és miért tartunk igazán követésre méltónak, nem számítva ide a pillanatnyi érdekek által vezérelt választásokat. Ám elérve egy bizonyos életkort, hátranézve, összegezve az addig megtett utunkat, rájöhetünk, kik azok a személyek, akik néha észrevétlen vagy akarva-akaratlanul hozzájárultak ahhoz, hogy olyanná váljunk, amilyennek gondoljuk magunkat, vagy gondolnak mások. És miután ezek már jobbára lejátszott partik, már megtörtént dolgok, nincs más dolgunk, mint választani egy megfelelő formát és azt mondani: Hommage á…”
Ylla: A modern állatfotózás születése
Mai Manó Ház
2025. február 20. – április 6.
Kurátor: Pryor Dodge
A magyar származású Ylla (Koffler Kamilla) egy olyan korban szentelte magát az állatportréknak, amikor még senki sem gondolt arra, hogy állatfotózásra szakosodjon. Szinte szimbiotikus kapcsolatba lépett az állatokkal és ösztönös kötelékeket alakított ki modelljeivel, hogy az emberiként azonosítható tulajdonságaikat ragadhassa meg. Új műfajt hozott létre az állatfotózáson belül, amelynek tárgya az állatok ábrázata és személyisége volt. Magától értetődően lelt erre az antropomorf megközelítésre, amely azt az alapvető egyetemességet szemlélteti, amely közös az emberi és állati természet méltóságában.
Oleñka Carrasco: PATRIA. La casa, corrosiva
TOBE Gallery
2025. március 05. – április 05.
Kurátor: Emmanuelle Halkin
Oleñka Carrasco PATRIA című sorozata egy személyes elbeszélés, ugyanakkor mindannyiunk története is. A patria szó etimológiailag a latin pater, azaz apa kifejezésig vezethető vissza, amely nosztalgikus, örömteli, de olykor fájdalmas érzeteket is kelthet bennünk. A PATRIA központi alakja tehát az apa, ugyanakkor rajta keresztül a haza is; az őseink földje, amelyhez kötődünk, amely meghatározza önértelmezésünket. A sorozaton végigvonuló kulcsmotívum Venezuela vörös földje: vörös, mint a düh, amelyet az apa és a haza elvesztése táplál, és amelyet az önkéntes száműzetés okozta fizikai távolság csak még tovább súlyosbít.
Magyarország színezve. Rejtőzködő fényképek 1862-ből
Néprajzi Múzeum
2025. március 5. – 2025. szeptember 15.
Kurátorok: Gál Vilmos, Farkas Zsuzsa, Fejős Zoltán, Lackner Mónika
A kiállítás egy olyan, Magyarországon eddig soha nem látott, különleges anyagot tár a közönség elé, amelyre nemrégiben bukkantak a kutatók: a tárlat az 1862-ben a londoni világkiállításon bemutatott, Magyarország korabeli tájegységein, településein készült népviseleti fényképsorozatot állítja középpontba. A korábban elveszettnek hitt Tiedge János fényképek a londoni Victoria & Albert Múzeum gyűjteményéből kölcsönzéssel érkeznek Budapestre, ehhez kapcsolódik egy, a Néprajzi Múzeumban őrzött másolati sorozat. A két gyűjtemény kiegészíti egymást. A képek több mint 160 év után lesznek láthatók Budapesten, bemutatva a készítés történetét is a szervezéstől a világkiállításig.
Embertársaink
Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
2025. március 6 – 31.
Témavezető tanárok: Molnár Zoltán, Fejér János, Makáryné Fodor Éva
Budapest FotóFesztivál
2025. március 28. – május 11.
A februári ajánlónk – amelyben még szintén találni márciusban is nyitva tartó remek fotókiállításokat – ezen a linken tekinthető meg.