Mit nézzünk áprilisban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója
25 • 04 • 03Punkt
Áprilisban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, ezúttal is számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Elindult a Budapest Fotófesztivál, jelenetek egy házasságból, Schäffer Zsuzsa életmű-kiállítása, osztrák és magyar szubkultúrák, valamint Türk Péter statikus mozija. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.
Hasonló, de mégis ugyanolyan – Felismerhetetlenségig átalakuló szubkultúrák Ausztriában és Magyarországon
Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ
2025. március 13. – április 27.
Kurátor: Virágvölgyi István
Két páros vetítésen keresztül pillanthatunk be a földrajzi közelség mellett ezer kulturális szálon összekötött osztrák és magyar valóság egy-egy szegletébe, a közösségi létezés eltűnőben vagy átalakulóban lévő sarkaiba. (...) Nincs ebben semmi meglepő, mondhatnánk, hiszen csupán 400 kilométerre vannak a helyszínek egymástól, de a 120 évvel ezelőttig az Osztrák–Magyar Monarchia ernyője alatt egyesülő országok XX. századi sorsa erőteljesen más irányt vett és emiatt mára Ausztriát Nyugat-Európához, a szomszédos Magyarországot viszont Kelet-Európához szokás sorolni. Az előítéletek ellen dolgozó vetítéspár olyan közösségi tereket mutat be mindkét országból, amelyek utolsó óráikat élik és bár sok ember számára otthonpótlékként funkcionálnak, nyom és valódi alternatíva nélkül tűnnek el.
Egyszer volt, színház volt… / Katkó Tamás fotókiállítása
Műcsarnok # Box
2025. március 14. – június 1.
Kurátor: Markovits Éva
A kiállítás Katkó Tamás fotóművész eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig. A teljes oeuvre legalább harmincezer fotót tartalmaz, melyeket magán- és múzeumi gyűjteményekben őriznek. A tárlat közel harminc előadás fotóiból válogat, többek között Madách Imre, Esterházy Péter, Szép Ernő és Balázs Béla vagy Shakespeare és Mozart művei adják a par excellence fotók szellemi hátterét. Az alkotói gesztus nem az aktuális színdarab képi feltámasztására keres módot, hanem az általa teremtett autonóm fotográfiai valóságot mutatja meg.
Türk Péter: Statikus mozi
Vintage
2025. március 19. – április 25.
Türk Péter teljes életművére jellemző, hogy szisztematikusan és nagyobb léptékű sorozatokban gondolkodott. Az 1970-es évek második felében az általa kidolgozott képszövés technikájával hozott létre műveket. A folyamat során az eredeti fotót apró négyzetekre bontotta, és előre meghatározott számú új képet hozott létre belőlük. A gondolkodás vizuális nyelvét jelenítik meg, annak a rendszernek a mentén, amelyet Türk gondosan felépített minden egyes esetben. Az eredeti fotót is a kész mű részévé tette, hiszen így vált átláthatóvá a teljes folyamat. A képek nagyításával, kicsinyítésével, az elemek véletlenszerű újrarendezésével és végül a Statikus mozi című mű esetében egy filmmé alakításával komponálta újra a látványt.
Peter Lindbergh
Műcsarnok
2025. március 29. – június 22.
Kurátor: Tulipán Zsuzsanna
Schäffer Zsuzsa: Természetes fény. 1/125 másodperc
Magyar Fotográfiai Múzeum
2025. március 29. – május 24.
Kurátor: Baki Péter
Schäffer Zsuzsa a mai napig kizárólag fekete-fehér analóg technikával dolgozik. A film előhívását, a képkidolgozást, nagyítást és újabban a negatívjai digitalizálását és printek készítését is saját maga végzi. Portré-, divat-, esemény-, város-, és tájfotói is ismertek és elismertek, azonban az igazi területe, műfajtól függetlenül, a személyes fotográfiák készítése, a szépség felfedezése. Ahogyan Ragályi Elemér fogalmazott: „Esztétikai gyönyörűséggé transzformálja a horpadt ereszcsatornát, a pergő vakolatot (...), a párát lehelő kukát, (...) szoborrá nemesíti a roncsautót (...). Mindez nem az enyészet apoteózisa, hanem a mindenütt fellelhető szépség felfedezésének és megragadásának öröme.”
Fresh Meat // a Budapest FotóFesztivál 35 év alatti fotográfusokat bemutató kiállítása
Klauzál6 Projekt Galéria
2025. március 31. – április 21.
Kurátorok: Mucsy Szilvia, Somosi Rita
Kiállító Alkotók: Bethlendi Borbála, Fazakas Bence, Forgách Anna, Horváth Anita, Kovalovszki Rita, Ligeti Bálint, Somogyi Martin, Wilhelm Laura
Leica 5 x 5
Leica Boutique
2025. április 01. – május 16.
Kurátor: Mucsy Szilvia
Kiállító alkotók: Dragon Tamás, Huszti István, Juhász Jácint, Sebestyén László, Varga Benedek
Unio Mystica / a MAOE fotóművészeti tagozatának csoportos kiállítása
Esernyős Galéria
2025. április 03–24.
Kiállító alkotók: Deim Balázs, Dragon Tamás, Hupján Attila, Kovács Melinda, Olajos Ilka, Pfliegel Bálint, Vékás Magdolna
Kurátor: Mucsy Szilvia
A fotográfia feltalálása óta kísérletezik a fény különleges formavilágával. A valóság pontos másolata csupán az egyik dimenzió a számtalan lehetőség közül, melyet a fény lenyomata tartogat számunkra. Az unio mystica a fotográfia különböző technikáiban, akár kamerával akár kamera nélkül alkotott képekben a fény átalakító erejének közvetlen megtapasztalásában rejlik. A kiállított alkotók egyéni látásmódján keresztül utazhatunk e dimenziók között az absztrakt és experimentális munkáktól, a lírai, vagy klasszikus dokumentarizmusig megismerve a fény kettős természetét, a hullámok és részecskék alkímiáját, az idő viszonylatában, a háromdimenzióból alkotott két dimenziót. A kiállításon Magyar Alkotók Országos Egyesülete Fotográfia Tagozatának alkotói közül hét fotográfus munkája látható, akik különböző megközelítéssel kapcsolódnak a témához.
Bartha Máté: Kockavető
Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ – 8F Galéria
2025. április 3. – június 1.
Kurátor: Csizek Gabriella
„Vissza akarok térni a régen elhagyott szülői házba, hogy még egyszer, utoljára a hatalmas, Dunára nyíló ablakhoz állva nézhessem az vízen tükröző aranyszínű napfényt.” Ez a vágyakozás áll a Kockavető, az emlékezet és a véletlen által formált fotográfiai zarándoklat középpontjában. A Budapest Fotográfiai Ösztöndíj támogatásával megvalósított projektben szüleinek nagyon fiatalon való elvesztését dolgozza fel Bartha Máté a hátrahagyott fényképek, rajzok, naplóbejegyzések és visszatérő álmainak vizsgálata mentén. Ezeket a töredékeket útikalauzként használva járja be szülővárosa minden kerületét, hogy egy új, múlt és jelen határán álló személyes mitológia építésére tegyen kísérletet.
NO STRINGS ATTACHED
Brody House
2025. április 6. – május 3.
Kurátor: Boronyák Vivien
Kiállító alkotók: Cseni Bianka, Kocsi Olga, Kóti Réka, Legát Franciska, Tihanyi Anna, Tompa Lukács Sámuel, Varga Domonkos, Vizi András Tibor
A NO STRINGS ATTACHED című kiállítás a függőségek leküzdését és az önazonosság felvállalását járja körül. A társadalmi elvárások, családi nyomások és a személyes hiedelmek láthatatlan kötöttségeinek elengedését vizsgálva, a kiállítás a valódi identitás felé vezető átalakulás folyamatát tárja elénk. Az egyes sorozatok arra hívják a nézőt, hogy elgondolkodjon azon, hogyan látjuk magunkat, tükröt tartva a múlt elképzelései felé, miközben bepillantást nyújt a szókimondó önkifejezés szépségébe. A NO STRINGS ATTACHED arra ösztönzi a közönséget, hogy ünnepelje a szabadságot, az egyéniséget és a bátorságot, hogy átlépjünk azokon a határokon, amelyek formáltak minket. A különböző perspektívák és magával ragadó történetek segítségével a kiállítás kiemeli azokat az erősségeket és mélységeket, amelyek egy olyan életet jellemeznek, melyet személyes vágyak irányítanak.
Szabad szemmel nem látható
HAB / Hungarian art and Business
2025. április 08. – május 18.
Kurátor: Mucsy Szilvia
Kiállító alkotók: Philippine Schaefer, Schór Ádám, Yorgos Yatromanolakis
A Szabad szemmel nem látható című kiállítás három vizuális művész Philippine Schaefer, Schór Ádám és Yorgos Yatromanolakis munkáiból válogat, melyek mind a szabad szemmel látható képi világon túli észlelésről mesélnek. A világról alkotott képünk, benyomásaink lenyomata elsősorban vizuális észlelésünkön keresztül történik. A valóság azonban csak hitünkön múlik. Mindaz, amiről azt állítjuk valóság, csupán az, amiről el is hisszük azt. Nézőpontunkat hitünk formálja. Mindaz a valóság, amit megteremtünk, ami az idő lineáris vonalán a következő pillanat, csupán korábbi érzelmeink kivetülése, íly módon a jövő szegmense, nem más, mint a múlt teremtése, amelyre minden megélésünkkor MOSTként gondolunk. Most, most, és most. Mi történik akkor, ha feltételezzük, hogy prekoncepciónk csupán az eddigi tapasztalati szűrönkön keresztül értelmezett tér - idő valóság? Mi más lehetséges, ha elfogadjuk a valóság sokszínűségét, és nyitottá válunk arra, hogy az is realitás, aminek vizuális lenyomata akár szokatlan formát is ölthet?
Aimee McCrory: Hullámvasút. Jelenetek egy házasságból
PaperLab Galéria – Mai Manó Ház
2025. április 8. – május 18.
Kurátor: Baki László
Aimee McCrory Hullámvasút: Jelenetek egy házasságból című díjnyertes sorozata az alkotó saját, több mint négy évtizedes házasságát állítja középpontba, feltárva az együtt öregedés örömeit és kihívásait. A sorozat őszinte és intim pillanatokon keresztül mutatja be a házasság dinamikáját, miközben finom humorral és méltósággal közelíti meg az öregedés témáját. A projekt a világjárvány idején kezdődött, amikor McCroryt megbénította a félelem, hogy elveszítheti férjét, Dont. E belső szorongásból született meg az a vizuális narratíva, amely az együtt töltött élet törékenységét és szépségét örökíti meg.
A márciusi ajánlónk – amelyben még szintén találni áprilissban is nyitva tartó remek fotókiállításokat – ezen a linken tekinthető meg.