Mit nézzünk decemberben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója
24 • 12 • 03Punkt
Decemberben sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal a látogatóit. Egy retrospektív életműkiállítás, a legelső magyar World Press Photo-díjas női fotográfus munkái, az égbolt képei és a legjobb természetfotók. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.
Ég – Fény – Kép
Dubniczay-palota, Művészetek Háza Veszprém
2024. október 11. – 2025. január 19.
Kurátor: Szabó Dezső
Kiállító művészek: Badár Tamás, Csörgő Attila, Déry Ágoston, Illés Barna, Kelemen Alexandra, Lengyel András, Pettendi Szabó Péter, Rónai Gergő, Rózsa Tamás, Ősz Gábor, Szabó Dezső
Az Ég – Fény – Kép című tárlat kiindulópontja Lengyel András Itália felett az ég (1989-90, c-print) című munkája. A kiállításban e mű köré szerveződnek az égbolt tematikájú, képzőművészeti alkotások, grafikai munkák, analóg fotók, digitális képek, videómunkák stb. alkotások. A tematika részét képezi az égi és mechanikus /gépi alapú/ kép találkozása, másképp a transzcendens és a racionalitás egyesítése a művészet által. A kiállításban ismert képzőművészek mellett részt vesznek a Budapesti Metropolitan Egyetem egykori, illetve jelenlegi hallgatói és tanárai is. Az egyetem művészeti intézetének oktatási eredményei ily módon válnak láthatóvá, illetve csatlakoznak a 2023 évben a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program során létrehozott művészeti - kiállítási koncepció folytatását megvalósító projektekhez.
A sarkvidéki éjszaka csillagai – Esther Horvath kiállítása
Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ
2024. október 25. – 2025. január 31.
Kurátor: Kopin Katalin
A 2020-ban megrendezett World Press Photo pályázaton környezet kategóriában egy magyar fotográfusnak, Esther Horvathnak ítélték a kategória első díját. Ebből az alkalomból interjút is készítettünk Estherrel, aki azóta további sikereket ért el, 2022-ben megkapta a New York-i International Center of Photography(ICP) Infinity-díját, majd 2024-ben National Geographic Wayfinder-díjjal tüntették ki a tudomány, a természetvédelem, az oktatás, a technológia és a történetmesélés terén végzett munkájáért. A dokumentarista anyag azt meséli el, hogy a legzordabb környezeti körülmények – többek között hóviharok és mínusz 30 °C-os hőmérséklet – ellenére a tudósok milyen összefüggéseket tárnak fel, amelyek jelentősen hozzájárulnak bolygónk változásainak jobb megértéséhez. Emellett a fotográfus a mindennapi életet is bemutatja a kutatóbázison, ahová nem vezet út, így csak hajóval vagy repülővel érhető el, és ahol nem tartózkodhatnak turisták, csak kutatók.
Szász János (1925–2005)
Magyar Fotográfiai Múzeum
2024. november 9. – 2025. február 8.
Saubermacher – Az Év Természetfotósa 2024
Magyar Természettudományi Múzeum
2024. november 12. – 2025. január 30.
A Saubermacher – Az Év Természetfotósa 2024 pályázatra 143 szerzőtől 2825 érvényes kép érkezett, a díjakat november 12-én adták át a Magyar Természettudományi Múzeumban, ahol megnyílt a legjobb fotókból rendezett kiállítás. „Az igazán kiváló természetfotó mindig üzenet is, amely sok mindenről tájékoztathat bennünket. Olyan ablak, amely betekintést nyújt a természet titkaiba, felfedi a látvány mögötti lényeget, rögzíti azokat a pillanatokat, amelyek olyan gyorsan játszódnak le, hogy a szemünk képtelen követni, de tovább gondolva, láttatni engedi a közelmúltat vagy akár a jövőt. Elkalauzol olyan rejtelmes helyekre, ahol még álmunkban sem jártunk, olyan vizuális élményekkel ajándékoz meg bennünket, amelyek akár életünk végéig elkísérhetnek.” – mondta Dr. Kalotás Zsolt, a zsűri elnöke.
Pecsics Mária: Elképzelt univerzum
Ladó Galéria
2024. november 27. – december 20.
Edson Chagas: Igazolványkép
Cairo Contemporary, Budapest
2024. december 04. – 2025. január 05.
Kurátor: Pintér Gábor
Edson Chagas angolai fotóművész Found Not Taken című sorozatát az 55. Velencei Biennálé angolai pavilonjában állították ki 2013-ban, mely elnyerte a legjobb nemzeti pavilonnak járó Golden Lion–díjat. Chagas Igazolványkép (Tipo Passe) című sorozatában a történelem, a kultúra és az identitás kérdéseivel foglalkozik. Szülőföldje, Angola, 1575-től 1975-ig portugál gyarmati uralom alatt állt. Az európai gyarmatosítók a helyiek kultúráját és hagyományait szinte teljesen elutasították, és nem is volt céljuk azok megismerése. A fotóprojekt ezekhez a hagyományokhoz nyúl vissza; Chagas afrikai maszkot viselő modellekről készített portréfotókat. A magángyűjteményből kölcsönzött, történelemből és kontextusukból kiragadott maszkok, valamint kirakodóvásárokon beszerzett divatos ruhák színei és formái, nem titkolt szándékkal, harmonizálnak egymással. Az erőteljes rituális jelentéssel és kisugárzással bíró maszkok különböző dimenziók között lebegnek, melyek így a nézőt a látottak valóságának megkérdőjelezésére késztetik.
Belicza László Gábor: 33 Sketchbook
PaperLab Galéria – Mai Manó Ház
2024. december 10. – 2025. február 16.
Kurátor: Baki Péter
Az ember és a természet közötti rend keresése talán sosem volt ennyire ellentmondásos és tragikus. A mesterséges harmóniára való törekvés összefonódik a személyes vívódásaimmal, mint például azzal a kérdéssel, hogy: helyes döntés-e gyermeket vállalni? – teszi fel a kérdést Belicza László Gábor 33 Sketchbook című sorozata kapcsán. A PaperLab Galériában látható 11 fotó Belicza értelmezésében tárja elénk a bizonytalan jövőhöz kapcsolódó reményeket és félelmeket.